loading

Poznáte svoje asertívne práva?

Asertivita je umenie primerane sa presadiť či brániť v situácii, v ktorej sa práve nachádzate. 

Asertivita je umenie primerane sa presadiť či brániť v situácii, v ktorej sa práve nachádzate. Umenie sebaobrany, pri ktorej sa sami ubránime pred snahou o manipuláciu zo strany ostatných bez toho, aby sme im ublížili. Heslom asertivity môže byť kľudne: „Ži a nechaj žiť“.

Ako prvý publikoval princípy asertivity A. Salter v USA v roku 1950. Vyzbrojil jednotlivca technikou, ktorá mu hovorila – „Ver hlavne sám sebe“ – a ktorá zdôrazňovala individualizmus v názoroch a postojoch.

Je dôležité, aby asertivita išla vždy ruka v ruke s empatiou. Empatia je most, prostredníctvom ktorého si budujeme skutočné vzťahy s ostatnými. Asertivita je bariéra, ktorá zabezpečuje, aby sa tieto vzťahy nepremenili na úplnú podriadenosť, či tyraniu tých, s ktorými sme vo vzťahu.

Koncept asertivity stojí na tzv. Asertívnych právach. Zmyslom týchto práv je čeliť citovému vydieraniu. Asertívne práva sformuloval Manuel J. Smith v knihe „Keď poviem nie, cítim sa previnilo.“:

Mnohí ľudia popierajú, že by mohli byť sudcami svojho vlastného správania. Lenže ide o tvoj život a o to, čo sa v ňom stane. Záleží len na tebe a na nikom inom, je to i tvoja zodpovednosť. Všetky ostatné asertívne práva sa odvodzujú od tohoto základného asertívneho práva.

Asertívna reakcia je jednoducho nevysvetľovať. Na otázku: “Prečo?“, netreba uviesť dôvod, stačí len oznámiť: “Pretože som sa tak rozhodol/-la.” – a hotovo!

Ak si vás niekto znechutí a nemá vás rád len preto, že ste mu povedali to, čo si naozaj myslíte – “je to JEHO vec a nie vaša!”

Byť logickým, znamená robiť len veci, ktorým naprosto rozumieme, zatiaľ čo riešenie množstva problémov je mimo týchto hraníc. Občas sa jednoducho pre niečo rozhodneme, pretože “nás to baví”, “máme na to chuť” a podobne. Toto právo súvisí s právom nevysvetľovať a nezdôvodňovať iným svoje konania – a teda aj ich logickosť.

Človek má asertívne právo nedbať na to, aby bol perfektný podľa definícií toho druhého. Veď čo je perfektné pre niekoho, môže byť nedostatočné pre niekoho iného.

ASERTIVITA NIE JE NÁVOD NA ŽIVOT a žiaľ ani nie je pre každého. Je to otázka sebauvedomenia a schopnosti uveriť, že máme právo sa brániť, ak niekto nerešpektuje naše hranice. Niekedy úplne stačí vedieť, že každý máme svoju cenu!

FILTER: #asertivita#empatia#sebavedomie#sebarozvoj
Poslať Vytlačiť

ĎALŠIE ČLÁNKY

Sledujte nás a inšpirujte sa

Novinky do vášho emailu

Vybrané referencie

Volkswagen Audi SEAT Cupra Porsche Slovakia Mercedes Benz PORSCHE ŠKODA KIA Hyundai Kia Motors BMW Peugeot Citroen Opel Nissan Jeep Motor Car IMPA DAREX McDonald's Porsche Iner Auto Slovakia Homola Woodcote Staffino Hotel Hviezdoslav ARVAL Connect coworking Todos Alfa Life Deťom s rakovinou technologický inkubátor STU Bratislava LION CAR AL-MI Alcar ELIT Best Drive ARS pneu BMA STRABAG LYRA FIAT Diamond Medical Basta Digital Visibility Rehab CAre Volvo Land Rover Jaguar Qex Muziker Individual Auto Design  FNsP F.D.Roosevelta Banská Bystrica FINAL-CD Vetpoint Autoprofit Hilek SKDP Nara JP Auto Eurovat Cech Auto Impex Coop Jednota Nové Zámky Group M DEAL Factory doveziem.to

Filter

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok maxwill.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK