loading

Vnútorná motivácia je rozhodujúca

Bez ohľadu na to, akú prácu robíte, s kým ju robíte a kde ju robíte, hlavný podiel na tom, či ste alebo nie ste motivovaní, nesiete vy.

Bez ohľadu na to, akú prácu robíte, s kým ju robíte a kde ju robíte, hlavný podiel na tom, či ste alebo nie ste motivovaní, nesiete vy. Ste prekvapení, že to nie je váš šéf ani vaši kolegovia, ani výška mzdy, či prostredie, v ktorom pracujete? Áno, ste to len vy. Keď si prečítate známy príbeh od Alfreda Längleho, nemeckého psychológa a logoterapeuta zistíte, že naša motivácia nie je ovplyvnená vonkajším okolím, podmienkami a tým, čo práve robíme, ale našim prístupom, uhlom pohľadu a postojom k tomu, čo je zmyslom nášho konania.

Dávno v stredoveku šiel jeden muž po zaprášenej ceste. Dlhú dobu už nevedel, čo si má počnúť so svojim životom, a tak si chcel pripomenúť to, čo sa mu stratilo. Rozhodol sa teda, že sa bude pýtať každého, koho stretne, čo ich dokáže nadchnúť, čo zmysluplného robia a prečo.
Najskôr natrafil na muža, ktorý sedel na kraji cesty a zhrbený udieral do kameňa. Pútnik sa zastavil, dlho sa neho pozeral a potom sa ho spýtal: “Priateľu, už dlho sa na teba pozerám, ako zručne tlčieš do toho kameňa. Môžeš povedať mne, neznalému tvojho remesla, čo to tu robíš?” Ten muž, bez toho, aby sa zastavil, jen nevrlo zahundral popod fúzy: “Veď to všetko vidíš, osekávam kameň.”
Muž kráčal ďalej a nespokojne si hovoril: “Čo to je za život, stále len osekávať komene?” Bol z toho zmätený, a preto bol rád, keď o kus ďalej uvidel opäť sediaceho muža, ktorý usilovne tĺkol do kameňa rovnako ako ten predchádzajúci muž. Pútnik k nemu pristúpil a rovnako ako predtým sa aj tohoto ďalšieho muža spýtal: “Priateľu , prečo otĺkaš ten kameň?” Ten muž, zaskočený nečakanou otázkou, po krátkom zaváhaní odpovedal: “Nevidíš cudzinec? Vyrábam rohové kamene na stavbu.” Pútnik odchádzal opäť nespokojný a narastalo v ňom zúfalstvo. Predsa nemôže byť život len o osekávaní kameňov a obrábaní kameňov na stavbu. Ponorený do svojich chmúrnych myšlienok takmer prehliadol ďalšieho muža, ktorý rovnako ako dvaja predchádzajúci sedel na kraji prašnej cesty a otesával svoj kameň. Rozhodol sa naposledy skúsiť svoje šťastie a položil mu rovnakú otázku: “Priateľu, povedz mi, čo to robíš? Tiež len sedíš pri ceste a osekávaš kameň alebo vyrábaš rohové kamene?” “Nie, cudzinec,” odpovedal ten muž a pomaly sa narovnal, “čo nevidíš? Ja staviam katedrálu!”

FILTER: #motivácia#sebarozvoj#úspech
Poslať Vytlačiť

ĎALŠIE ČLÁNKY

Sledujte nás a inšpirujte sa

Novinky do vášho emailu

Vybrané referencie

Volkswagen Audi SEAT Cupra Porsche Slovakia Mercedes Benz PORSCHE ŠKODA KIA Hyundai Kia Motors BMW Peugeot Citroen Opel Nissan Jeep Motor Car IMPA DAREX McDonald's Porsche Iner Auto Slovakia Homola Woodcote Staffino Hotel Hviezdoslav ARVAL Connect coworking Todos Alfa Life Deťom s rakovinou technologický inkubátor STU Bratislava LION CAR AL-MI Alcar ELIT Best Drive ARS pneu BMA STRABAG LYRA FIAT Diamond Medical Basta Digital Visibility Rehab CAre Volvo Land Rover Jaguar Qex Muziker Individual Auto Design  FNsP F.D.Roosevelta Banská Bystrica FINAL-CD Vetpoint Autoprofit Hilek SKDP Nara JP Auto Eurovat Cech Auto Impex Coop Jednota Nové Zámky Group M DEAL Factory doveziem.to

Filter

Používame súbory cookies pre zlepšenie funkčnosti našich stránok. Používaním webstránok maxwill.sk nám dávate súhlas s ich používaním na uloženie informácií. Viac informácií
OK